Pod koniec 2011 r. Róża Wollny, żona Mariusza, widząc likwidowany sklep w kamienicy Hipolitów przy placu Mariackim 3, naprzeciw bazyliki Mariackiej, postanowiła spełnić swoje od dawna pielęgnowane w duszy marzenie i powiedziała do męża:
– To jest palec Boży! Zróbmy tu sklep historyczny, jakiego w Krakowie jeszcze nie było. Z wyrobami rzemieślników-rekonstruktorów historii oraz twoimi książkami. Co ty na to?
Mąż poparł pomysł, a na wynajem zgodził się właściciel lokalu – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W nowym roku ruszyły prace przygotowawcze, a inaugurację Składu Towarów Rarytnych „U Kacpra Ryksa” (gdyż patronem sklepu został inwestygator J.K.M, tytułowy bohater cyklu powieściowego Mariusza Wollnego) przewidziano na 5 lutego 2012 r. Otwarcie sklepu połączono z premierą 4. tomu przygód Ryksa i w ten sposób renesansowy krakowski detektyw miał od tego dnia zamieszkać duchem w swojej współczesnej siedzibie i zacząć drugie życie, ponad 400 lat po poprzednim.
W „KRONICE I ARCHIWALIACH” pragniemy przedstawić i utrwalić dla Państwa i siebie wydarzenia (przesunięte tu z czasem z „AKTUALNOŚCI”) związane z Ryksem i innymi bohaterami książek Mariusza Wollnego oraz niezwykłym miejscem, które stało się ich centrum, a także wyzwoliło wiele rozmaitych inicjatyw i jak Ryx zaczęło żyć własnym życiem. Jeżeli byliście Państwo uczestnikami tych wydarzeń, dysponujecie pamiątkami (np. zdjęciami) i chcielibyście je udostępnić, będziemy wdzięczni.
Przypominamy także, że w Sklepie Historycznym „U Kacpra Ryksa” zawsze we wtorki („wollne wtorki”), a czasami także w inne dni, można spotkać Mariusza Wollnego, uciąć sobie z nim pogawędkę na dowolny temat i uzyskać wpis do książki jego autorstwa.
W kwietniu 2014 r. w ramach wielkiego projektu „Kraków – miasto literatury UNESCO” Skład Towarów „U Kacpra Ryksa” umieszczono na „Literackiej mapie Krakowa” (jako księgarnię).
Z pewnością jest to miejsce unikatowe nie tylko w lokalnej skali.
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Mariuszem Wollnym przygotowanym dla Męskiej Strefy.